Μεγάλη εκτός έδρας νίκη και πρόκριση για την ομάδα των γυναικών

Την πρόκρισή της στην Β’ Φάση της Α1’ Κατηγορίας πανηγυρίζει η ομάδα του ΝΟ Λάρισας, αφού στο κομβικό παιχνίδι με τον Πανιώνιο για την 5η Αγωνιστική της Α’ Φάσης επιβλήθηκε με 10-9 στη Νέα Σμύρνη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό με συνεχείς ανατροπές για τις δύο ομάδες. Ο Πανιώνιος ήταν εκείνος που ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 2-0 νωρίς στην πρώτη περίοδο, χάρη σε τέρματα των Κούβδου και Σολανάκη, όμως ο ΝΟΛ ισοφάρισε γρήγορα σε 2-2 με την Μελίνα Καριπίδου. Οι γηπεδούχες έκλεισαν προηγούμενες το πρώτο οκτάλεπτο με εξαιρετικό τέρμα της Σολανάκη, όμως το δεύτερο οκτάλεπτο ήταν τελείως διαφορετικό. Εκεί η θεσσαλική ομάδα παρουσιάστηκε ανώτερη και με επιμέρους 4-0 έκλεισε το ημίχρονο με 6-3. Αρχικά η Τουλουμτζίδου ισοφάρισε, ενώ δύο γκολ της Πουστινίκοβα και το τρίτο της Μελίνας Καριπίδου έφεραν το ΝΟΛ σε πολύ πλεονεκτική θέση.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, με ένα νέο γκολ της Τερζή, ο ΝΟΛ, έφερε τη διαφορά στη μέγιστή της τιμή (3-7). Όμως, από εκεί και πέρα ο Πανιώνιος αντέδρασε και με ένα σερί 4-0 (Κούβδου, Χέλμη – 2 και Αποστολίδου) το παιχνίδι ξεκίνησε εκ νέου. Η ομάδα της Λάρισας πήρε το προβάδισμα με τέρμα της Κολτσίδα, όμως η Σολανάκη ισοφάρισε σε 8-8 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο οκτάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να χάνουν επιθέσεις. Οι φιλοξενούμενες πήραν προβάδισμα με 8-9 χάρη στο τέταρτο γκολ της Καριπίδου, όμως ένα γκολ της Μπινιάρη έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα. Σε εκείνο το σημείο η Ιωάννα Τουλουμτζίδου με ένα χρυσό γκολ έκανε το 9-10 και η ομάδα της Λάρισας κράτησε την πολύτιμη νίκη στα τελευταία λεπτά.

Συγχαρητήρια στα κορίτσια μας και καλή επιτυχία στη συνέχεια.

ΝΟ Λάρισας (Κώστας Γαβριάς): Παπαϊωάννου Στ., Τουλουμτζίδου 2, Πουστινίκοβα 2, Καριπίδου Μ. 4, Καλογιάννη, Κολτσίδα 1, Λαμπρονίκου, Τερζή 1, Χασιώτη, Πατούνα, Πετάση, Καριπίδου Η., ΜακΓκι, Τσιάρα